Сьогодні НРА «Рюрік» оприлюднило «Аналітичний огляд українського ринку облігацій за 10 місяців 2010 р.», в якому досліджено історію, сучасний стан та тенденції розвитку вітчизняного ринку облігаційних позик.

На думку НРА «Рюрік», за підсумками 10 місяців поточного року можна констатувати, що найгірший період для корпоративного сегменту українського облігаційного ринку вже в минулому.

У 2008-2009 рр. ринок корпоративних облігаційних позик за обсягами здійснених первинних розміщень скоротився майже у два з половиною рази. Однак, з початку 2010 р. економіка демонструє ознаки відновлення, створюючи для емітентів сприятливі умови виконання своїх фінансових зобов'язань. Хвиля корпоративних дефолтів і реструктуризацій ослабла до кінця 2009 р., а відновлення первинних розміщень дає вагомі підстави говорити про можливість покращення ситуації на ринку вже у наступному році. НРА «Рюрік» прогнозує, що річні показники вартісних обсягів та кількості емісій корпоративних облігацій за підсумками 2010 р. перевищать результати 2009 р.

Крім того, не можна не враховувати і той факт, що зростаючі темпи емісії корпоративних облігацій і їх обсяги все ще залишаються незначними для вітчизняної економіки, а в структурі випусків цінних паперів переважають закриті випуски, які мають обмежений обіг та не можуть розглядатись як повноцінний фінансовий інструмент.

За підсумками 10 місяців 2010 р. НРА «Рюрік» констатує про досить значну концентрацію первинного ринку облігацій. Так, на п’ять найбільших випусків припало 46,8% загального обсягу, притому що було зареєстровано 138 випусків. Якщо найбільший випуск поточного року склав 1 011 млн. грн., то середній розмір по всіх випусках становить всього 49,2 млн. грн. НРА «Рюрік» відзначає наявність тенденції до зростання середнього розміру емісії, причому як за підсумками 10 місяців 2010 р., так і протягом останніх шести років.

У четвертому кварталі поточного року компанії фінансового сектору активно заявляли про свої плани щодо відкритого (ринкового) розміщення облігаційних позик. Швидше за все, такі випуски будуть поглинуті ринком у досить короткий термін, що пов’язано, в першу чергу, із високим ступенем кредитоспроможності, підтвердженим кредитними рейтингами, а також досить високими (наприклад, у порівнянні з банківськими депозитами) задекларованими процентними виплатами по облігаціях. Зокрема, серед визначених НРА «Рюрік» рейтингових оцінок борговим інструментам є кредитні рейтинги інвестиційної категорії запланованим облігаційним випускам комерційного банку «АКТАБАНК» (процентні облігації загальним обсягом 50 млн. грн. з рейтингом uaBBB+) та фінансової компанії «Астракард» (процентні облігації загальним обсягом 8 млн. грн. з рейтингом uaBBB).

Обсяг торгів корпоративними облігаціями на українських організаторах торгівлі за підсумками 10 місяців 2010 р. склав всього 6,1% сукупних операцій з цінними паперами, притому що масштаби вітчизняного фондового ринку є за світовими мірками дуже малими. Головним чином корпоративні бонди були витіснені з ринку відносно більш надійними державними облігаціями, які зайняли більше половини організованого ринку.

Підвищення верхньої межі міжнародних рейтингів для українських облігацій внаслідок покращення суверенних рейтингових оцінок, а також успішне подальше співробітництво з МВФ можуть в наступному році посприяти підвищенню інвестиційної привабливості українських бондів для іноземних інвесторів.

Разом з тим, досі невирішеним залишається урегулювання низки питань фондового ринку на законодавчому рівні, що б могло надалі забезпечити подолання наявних проблем, посприяти економічному розвитку країни в цілому, підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної економіки та зростанню інвестиційного іміджу України в світі.

В повному тексті аналітичного огляду НРА «Рюрік», який є у вільному доступі на офіційному сайті Агентства, висвітлено такі основні питання:

 

 

1. Загальний огляд організованого ринку цінних паперів

2. Місце облігацій на українському фондовому ринку

3. Первинний ринок корпоративних облігацій в 2001 – 10 міс. 2010 рр.

4. Первинний ринок корпоративних облігацій в 2010 р.

5. Вторинний ринок корпоративних облігацій у 2010 р.

6. Ринок облігацій місцевих позик

7. Ринок державних облігацій

 

 

Переглянути повний текст аналітичного огляду