На засіданні Рейтингового комітету від 23.05.2025 р. Національне рейтингове агентство «Рюрік» визначило довгостроковий кредитний рейтинг позичальника ТОВ «НОВУС УКРАЇНА» на рівні uaАAA інвестиційної категорії з прогнозом «у розвитку» та визначило довгостроковий кредитний рейтинг боргового інструменту (облігацій серії А) ТОВ «НОВУС УКРАЇНА» на рівні uaАAA інвестиційної категорії з прогнозом «у розвитку».
Кредитні рейтинги визначено за Національною рейтинговою шкалою, на що вказують літери «ua» у позначці кредитного рейтингу. Національна рейтингова шкала дозволяє виміряти розподіл кредитного ризику в економіці України без урахування суверенного ризику країни та призначена для використання на внутрішньому фінансовому ринку України.
Кредитні рейтинги може бути змінено, призупинено чи відкликано у випадку появи нової суттєвої інформації, недостатності необхідної інформації для оновлення рейтингу або з інших причин, які агентство вважатиме достатніми для здійснення таких заходів.
Рейтингова оцінка є не абсолютною мірою кредитного ризику, а лише думкою рейтингового агентства щодо надійності (кредитоспроможності) об’єкту рейтингування відносно інших об’єктів.
Визначення рівня кредитного рейтингу здійснюється на основі спеціально розробленої авторської методики з урахуванням вимог чинного українського законодавства та міжнародних стандартів. В жодному разі, кредитний рейтинг не є рекомендацією щодо будь-яких форм кредитування об’єкту рейтингування чи купівлі або продажу його цінних паперів.
НРА «Рюрік» не виступає гарантом та не несе відповідальність за жодними борговими зобов’язаннями об’єкта рейтингування. НРА «Рюрік» особисто не проводить аудиту чи інших перевірок інформації і може, в разі потреби, покладатися на неперевірені фінансові дані, що надані замовником. Рівні кредитних рейтингів залежать від якості, однорідності та повноти інформації, що є у розпорядженні Агентства.
Для визначення кредитних рейтингів НРА «Рюрік» використовувало надану ТОВ «НОВУС УКРАЇНА» внутрішню інформацію та фінансову звітність на 01.01.2022 р. – 01.04.2025 р. включно, а також публічну інформацію та власні бази даних.
Під час визначення рейтингових оцінок було узагальнено найбільш суттєві фактори, які впливають на рівень кредитного рейтингу
Позитивні фактори:
‒ Високий рівень підтримку з боку власника. Єдиним учасником в капіталі Компанії є ЗАТ «КОНСУЛ ТРЕЙД ГАУС» (країна резидентства – Республіка Литва).
– Зростання операційних доходів та достатні показники ефективності діяльності. За результатами 3 міс. 2025 р. порівняно з аналогічним періодом попереднього року валовий прибуток Компанії зріс з 1,74 млрд грн до 2,02 млрд грн, а показник EBITDA – з 307 млн грн до 518 млн грн.
‒ Наявність забезпечення облігацій серії А в вигляді договору іпотеки. Загальна оціночна вартість забезпечення станом на момент емісії облігацій у повному обсязі покривала їх номінальну вартість.
– Високі показники оборотності активів. Короткі цикли оборотності дебіторської заборгованості та запасів позитивно впливають на здатність Компанії генерувати грошові потоки.
– Зміцнення конкурентних позицій на ринку роздрібної торгівлі. За результатами 2024 року Компанія була шостою серед найбільших операторів ритейлу за обсягом чистого доходу.
– Співпраця з міжнародними фінансовими організаціями. Починаючи з 2013 року Компанія залучає кошти в Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) на розширення мережі та реалізацію інвестиційних програм.
– Високий рівень фінансової прозорості та інформаційної відкритості Компанії, що знайшло своє відображення у детальному та комплексному розкритті інформації, необхідної для визначення кредитного рейтингу. Це дозволило знизити ступінь невизначеності в оцінці кредитоспроможності та аналізі фінансово-господарської діяльності Компанії.
Негативні фактори:
– Діяльність Компанії є чутливою до валютного ризику, що може чинити тиск на фінансовий результат через неопераційні курсові різниці.
‒ Як і в інших операторів ринку роздрібної торгівлі, діяльність ТОВ «НОВУС УКРАЇНА» є чутливою до впливу загальнополітичних, юридичних, регіональних та макроекономічних джерел ризику, притаманних Україні. Ескалація військової агресії російської федерації проти України з 24 лютого 2022 року суттєво посилює ризики втрати / пошкодження активів та негативно впливає на показники діяльності Компанії.